Vier kanshebbers voorronde Zorginnovatieprijs 2026

Met de selectie van vier kanshebbers is de regionale voorronde van de Nationale Zorginnovatieprijs 2026 officieel van start gegaan. Zij maken kans op deze prijs voor de meest innovatieve scale-up op het gebied van zorg en welzijn. Wat maakt ze zo bijzonder?

De Zorg2040 partners, organisatoren van de regionale voorronde in januari bij de Beurs van Berlage, zetten deze mooie zorginnovaties graag in de schijnwerpers. Hoe ontstond hun idee, welke struikelblokken moesten ze overwinnen en wat hopen ze te winnen met hun deelname?

  • Managing director Femke van der Gaag vertelt hoe Incision Assist ziekenhuizen bijstaat door alle informatie voor een operatie bij elkaar te brengen in één toegankelijk en makkelijk te personaliseren platform. Lees meer ->

  • De ReachMate van student-CEO Laurens Dulmers helpt rolstoelgebruikers en andere mensen met een beperkte mobiliteit met een heel praktische oplossing aan meer zelfstandigheid. Lees meer ->

  • Als de standaard behandelmogelijkheden zijn uitgeput, kan myTomorrows patiënten verbinden met klinische trials en experimentele medicijnen, vertelt Daniël Groeneweg, community development manager. Lees meer ->

  • Met de app van Floow.ai van founder Elise Spaan kunnen zorgprofessionals hun competenties in de praktijk valideren en op maat bij- of omscholen, zodat zowel opleiding als zorg veel efficiënter worden. Lees meer ->

“Incision Assist grijpt in op wat de OK het kwetsbaarst maakt”

Belangrijke informatie voor operaties is vaak versnipperd. Incision Assist brengt alles samen in één toegankelijk platform dat ziekenhuizen volledig kunnen aanpassen aan de eigen werkwijze, vertelt managing director Femke van der Gaag.

Hoe is het idee voor jullie product ontstaan?

Femke van der Gaag | Incision Assist

Femke van der Gaag | Incision Assist

“Incision is in 2014 opgericht door professor Theo Wiggers. Als oncologisch chirurg en opleider wilde hij artsen sneller en beter opleiden voor het uitvoeren van operaties. Daarom ontwikkelde hij een platform dat procedures volgens een vaste methodologie uitlegt, en ook veel informatie aanbiedt over nieuwe chirurgische technieken.

“Het Incision-platform is organisch gegroeid naar 800 e-learning modules voor alle snijdende specialismen én voor bijvoorbeeld operatieassistenten en anesthesiemedewerkers. Om al deze gebruikers nóg gerichter te kunnen helpen ging Incision Assist in 2021 van start.”

Welke struikelblokken kwamen jullie tegen en hoe hebben jullie die opgelost?

“Gebruikers vonden ons Incision-platform waardevol, maar misten nog veel belangrijke ‘lokale’ informatie. Bijvoorbeeld werkinstructies rondom chirurgische procedures en specialistische
voorkeuren of essentiële informatie over apparatuur of instrumenten. Ze hadden grote behoefte aan één centraal platform waar al die informatie bij elkaar kwam. Vanuit die behoefte zijn we in 2021 gestart met Incision Assist.

“Belangrijke uitdagingen was het vinden van de ziekenhuizen waarmee we het nieuwe platform konden ontwikkelen. Dankzij die intensieve samenwerking hebben we nu een volledig op basis van individuele behoeftes in te richten platform in een vaste structuur. Hier kunnen gebruikers alle essentiële informatie voor een operatie direct opvragen.”

Wat is jullie motivatie voor deelname aan deze wedstrijd?

“Deze wedstrijd biedt een prachtige kans om onze innovatie onder de aandacht te brengen bij een breder publiek. We willen meer ziekenhuizen bereiken die worstelen met vergelijkbare uitdagingen. Zo kunnen we het aantal samenwerkingen vergroten, en ons platform verder ontwikkelen. We hebben ziekenhuizen nodig die met ons willen samenwerken, van gedachten willen wisselen en ons input geven.”

Wat maakt jullie product tot kanshebber?

“Wij grijpen in op precies dat wat de OK het kwetsbaarst maakt: de dagelijkse workflow. We zijn geen documentensysteem, maar een échte digitale assistent voor OK-teams. Ons platform ontsluit het juiste stukje informatie op het juiste moment, volledig afgestemd op de lokale context. Harde data laat zien dat operaties daardoor efficiënter en dus veiliger verlopen.”

Wat hebben jullie nodig om verder te kunnen opschalen?

“We willen coalities vormen waarmee we inzichten kunnen delen en data kunnen verzamelen om onze impact te vergroten. Onze OK-professionals nemen de regie over implementaties van A tot Z. Door te investeren in verdere optimalisatie en automatisering van onze interne en externe processen kunnen we deze aanpak op grotere schaal uitrollen.

”Onze plannen zijn ambitieus: koppeling met OK-dagprogramma’s, een goede onboarding flow, en toepassing van AI als werkbegeleider om proactief relevante content aan te bieden. Ik hoor graag van iedereen die dat interessant vindt, of ideeën heeft voor de uitvoer.”

“ReachMate geeft mensen met beperkte mobiliteit meer zelfstandigheid”

Als je in een rolstoel zit, is het vaak lastiger om een deur te openen en sluiten, gevallen objecten zoals sleutels op te rapen of een liftknop in te drukken. De ReachMate is speciaal ontworpen om dat makkelijker te maken, vertelt student-CEO Laurens Dulmers.

Hoe is het idee voor jullie product ontstaan?

Laurens Dulmers | ReachMate

Laurens Dulmers | ReachMate

“Het idee ontstond tijdens de minor Innoveren & Ondernemen aan Hogeschool Inholland in Alkmaar. Groepjes van vijf studenten met verschillende achtergronden kregen de opdracht om binnen twintig weken een innovatieve en duurzame oplossing te bedenken voor een maatschappelijk probleem en dit op de markt te brengen.

“Via familie kwamen we terecht bij een vakgroep Ergotherapie. Die had een hele lijst ongemakken voor rolstoelgebruikers. De grootste problemen die rolstoelgebruikers ervaren zijn het openen en sluiten van deuren en het bedienen van kranen, liftknoppen en deurbellen. De meeste mensen realiseren zich niet hoe lastig dat is vanuit een rolstoel.”

Welke struikelblokken kwamen jullie al tegen en hoe hebben jullie die opgelost?

“Vanaf het begin hebben wij uitgebreid met rolstoelgebruikers en ergotherapeuten gesproken en hebben onze eerste ontwerpen direct met hun getest. We wilden duurzaam produceren met PLA, een biologisch afbreekbaar bioplastic. Dat is echter minder sterk dan gewoon plastic.

“Onze eerste prototypes braken daardoor vaak, of waren te zwaar. Na extra research en tips van medestudenten hebben we de binnenzijde van onze ReachMate geprint in een honingraatstructuur. Na meer dan veertig prototypes kwamen we uiteindelijk tot onze perfecte versie.”

Wat is jullie motivatie voor deelname aan deze wedstrijd?

“Wij verkopen onze ReachMate nu vooral via bekende ergotherapeuten en zorginstellingen, maar willen nu de focus verleggen naar de eindgebruiker. Deze wedstrijd biedt een mooie kans om nog meer publiciteit en dus zichtbaarheid te creëren.”

Wat maakt jullie product tot kanshebber?

“Het helpt mensen met een beperkte mobiliteit met een heel praktische oplossing aan meer zelfstandigheid. Uit eigen onderzoek blijkt dat dit ook heel waardevol is voor veel andere mensen met een beperkte reikafstand. We hebben ook al meerdere pitch battles gewonnen en kregen daarbij veel positieve feedback.”

Wat hebben jullie nodig om verder te kunnen opschalen?

“Onze toekomstige gebruikers moeten direct denken: ‘Hé, dit bestaat en het werkt echt!’ Daarom streven we bijvoorbeeld ook naar het verkrijgen van keurmerken. Dat opent de weg voor vergoeding van zorginstanties en maakt het ook makkelijker om in het buitenland te groeien.

“Veel potentie zien we bijvoorbeeld in Oost-Europa, waar het zorgsysteem vaak slechter is dan in Nederland. Op dit moment financieren we alles zelf met opgehaalde omzet, zodat we volledig eigenaar kunnen blijven. Maar uiteraard staan we open voor een gesprek met geïnteresseerde potentiële partners.”

“myTomorrows wil elke patiënt alle behandelingsopties aanbieden”

Als de standaard behandelmogelijkheden zijn uitgeput, kan myTomorrows patiënten verbinden aan medicijnen die nog niet zijn goedgekeurd. Dat kan ook de ontwikkeling van nieuwe medicijnen versnellen, vertelt senior community development manager Daniël Groeneweg.

Hoe is het idee voor jullie platform ontstaan?

Daniël Groeneweg | myTomorrows

“Onze oprichter Ronald Brus was circa 14 jaar geleden CEO van een biotech-bedrijf. Toen zijn vader longkanker kreeg, ging hij op zoek naar geneesmiddelen in ontwikkeling die hem mogelijk beter konden helpen. Ondanks zijn omvangrijke netwerk verliep die zoektocht bijzonder moeizaam.

“Met myTomorrows wilde hij dat voor anderen makkelijker maken. Er zijn wereldwijd ongeveer 300 miljoen patiënten zijn voor wie de standaard behandelopties zijn uitgeput of waar simpelweg geen behandelopties voor bestaan. Die enorme groep mensen proberen wij te helpen.”

Hoe verliep de ontwikkeling tot op heden, welke struikelblokken kwamen jullie tegen en hoe hebben jullie die opgelost?

“Het matchen van patiënten met experimentele behandelopties is enorm complex en tijdsintensief, en de betrokken artsen zijn vaak extreem druk. We hebben juist daarom in de ontwikkeling van ons product samengewerkt met trial teams, professoren en artsen uit verschillende landen om ons platform zo naadloos mogelijk aan te kunnen laten sluiten op de huidige workflow van de artsen.

“Omdat we wereldwijd actief zijn, hebben we te maken met een enorme hoeveelheid regels. Ziekenhuizen willen uiteraard ook precies weten waar hun data naartoe gaat. Onze in-house data privacy en compliance team heeft daarom zeer strikte compliance procedures opgezet en als bedrijf hebben we alle nodige certificeringen verkregen.”

Wat is jullie motivatie voor deelname aan deze wedstrijd?

“We zijn succesvol in de Verenigde Staten en grote landen in Europa, Latijns-Amerika en Azië. Nu willen we ons platform nu ook bekender maken bij Nederlandse ziekenhuizen en zorgpartijen. Deze wedstrijd biedt ons de kans om te laten zien hoe we patiënten kunnen helpen die anders belangrijke behandelopties zouden kunnen mislopen. Het gaat uiteindelijk om het helpen van de patiënt.”

Wat maakt jullie product tot kanshebber?

“Het platform is ontwikkeld voor én door artsen, waardoor het aansluit op de praktijk. We optimaliseren niet alleen de koppeling tussen patiënten en studies, maar hebben ook een communicatiesysteem toegevoegd. Artsen kunnen daarmee onderling casussen bespreken voordat een patiënt wordt doorverwezen. Het is dus een veelzijdige en effectieve oplossing voor een groot en belangrijk probleem.

“Inmiddels hebben we wereldwijd meer dan 17.000 patiënten geholpen, werken we samen met een community van ruim 2.600 zorgprofessionals, 340 trial sites en zijn we vertrouwd door meer dan 60 biofarmaceutische bedrijven. Ons platform is gratis voor artsen, patiënten en trial sites. Dat maakt adoptie een stuk makkelijker voor iedereen, ongeacht budget.”

Wat hebben jullie nodig om verder te kunnen opschalen?

“Vorige maand hebben we 25 miljoen euro opgehaald om ons internationale bereik uit te breiden en ons AI-platform verder te verbeteren. Voor Nederland specifiek zijn we nu op zoek naar partnerships met ziekenhuizen om een nationale infrastructuur te bouwen voor het zoeken en matchen van klinische studies. Ons ultieme doel is om iedere patiënt de best mogelijke behandeling te kunnen aanbieden.”

“Arbeidsproductiviteit in de zorg 25 procent beter met Floow.ai”

In zorg en welzijn werken veel bekwame mensen die kansen mislopen doordat ze niet de juiste papieren hebben om alle vereiste handelingen officieel te mogen uitvoeren. Met de app van Floow.ai kunnen ze hun competenties in de praktijk beter valideren en op maat bij- of omscholen, vertelt founder Elise Spaan.

Hoe is het idee voor jullie product ontstaan?

Elise Spaan | Floow.ai

Elise Spaan | Floow.ai

“Tachtig procent van alle werknemers wereldwijd werkt niet achter een bureau, en heeft specifieke onderwijsbehoeftes. We waren al actief in het mbo-onderwijs voor praktische beroepen zoals beveiligers en maritieme opleidingen. Daar zagen we grote hiaten tussen de theorie van het onderwijs en de vraag vanuit de praktijk.

“Die hiaten vullen we op met informatie en begeleiding via de smartphone. Twee jaar geleden kregen we een vraag vanuit een zorginstelling en samenwerkende mbo-opleiding. Of we konden helpen met de opleiding van zorgprofessionals. Dat was het zaadje voor Floow.ai.”

Welke struikelblokken kwamen jullie tegen en hoe hebben jullie die opgelost?

“Het grootste struikelblok was een systeem te ontwikkelen dat echt aansluit op de praktijk en de doelgroep. Bij praktijkopleiding is de werkbegeleider cruciaal, die elke handeling beoordeelt en valideert. Dat is enorm tijdrovend.

“Met onze app kunnen lerenden handelingen gemakkelijker vastleggen met foto’s, video’s en audio. Een praktijkbegeleider valideert deze en wordt administratief ontzorgd. Met AI maken we gepersonaliseerde leerpaden die aansluiten op de ervaring van een student. Alle opdrachten en vaardigheden worden automatisch en overzichtelijk opgeslagen in hun persoonlijke wallet.”

Wat is jullie motivatie voor deelname aan deze wedstrijd?

“Naast onze huidige klanten voeren we op dit moment pilots op talentgerichtwerken uit met onderwijs en zorginstellingen. We willen vooral awareness creëren en een groter bereik krijgen. We hebben cases en voorbeelden waaruit blijkt dat het anders kan. De Nationale Zorginnovatieprijs is een mooi landelijk podium om dit te laten zien.”

Wat maakt jullie product tot kanshebber?

“Veel oplossingen in de zorg zijn gericht op het zorgproces zelf, om een paar minuten per week te besparen. Maar uiteindelijk is het de mens die het verschil maakt. Onze claim is dat we de arbeidsproductiviteit in de zorg met minimaal 25 procent kunnen verbeteren. Zo bieden we een structurele oplossing voor het personeelstekort in de zorg.”

Wat hebben jullie nodig om verder te kunnen opschalen?

“We werken momenteel hard om deze nieuwe standaard neer te zetten: een persoonlijk leer-navigatiesysteem die de ontwikkelkansen voor elke zorgprofessional aanzienlijk vergroot.

“Tot nu toe hebben we alles uit eigen zak betaald, maar de groei is exponentieel. Concreet hebben we daarom partners nodig in zorg en onderwijs met lef, die durven te investeren in de toekomst van de zorg, en natuurlijk financiële en ontwikkelingspartners.”

Tekst: Arnoud Groot

1 december 2025

Meer weten over

Neem contact op

Blijf jij ook op de hoogte?

8x per jaar nieuws en events uit de regio: schrijf je in voor de Board Update nieuwsbrief

Deel dit artikel

Wil je op de hoogte blijven?

Volg ons dagelijks op LinkedIn en schrijf je in voor de Board Update nieuwsbrief.

Lees ook deze berichten